streda 1. augusta 2018

Takmer definitívny zoznam najhorších nočných môr /recenzia/


Pred šiestimi rokmi bola rodina Solarovcov úplne normálna. No prekliatie, ktorým je poznačený celý ich rod, si našlo cestu aj k nim. Každému členovi je predurčené zomrieť takým spôsobom, ktorého sa najviac bojí. Solari majú strach zakorenený hlboko v sebe a už ani nevedia aké to je žiť bez neho.

Všetko sa to začalo tým, keď starý otec Reginald Solar spoznal počas vojny vo Vietname zvláštneho muža, ktorý sa mu predstavil ako Smrť. Reginald bol múdry chlap, so zdravým rozumom a preto tomu spočiatku odmietal uveriť. Tak či onak, toto stretnutie v ňom zasialo semienko pochybností, veď čo ak je to pravda? Pomaly a postupne ho nahlodávala neistota. Strach ovplyvnil nielen jeho život, ale preniesol sa aj do životov všetkých jeho blízkych.

Esther Solarová, Reginaldova vnučka, tiež nepozná bežný život sedemnásťročného dievčaťa. Kliatba, ktorú na nich uvalila Smrť, jej zničila rodinu. Mama prepadla hazardným hrám, otec už niekoľko rokov nevyšiel zo suterénu a jej dvojča, milovaného brata Eugena, ochromujúco desí tma.

Esther túži zachrániť svoju rodinu a odvrátiť od nich to nešťastie, ale sama ma napísaný celý zoznam vecí, ktoré ju napĺňajú úzkosťou. Ak chce zabrániť nepriaznivému osudu, aby si vzal niekoho ďalšieho z nich, najprv sa musí vysporiadať so svojimi prízrakmi. Rozhodne sa stretnúť so Smrťou a prehovoriť ju, aby zrušila kliatbu, ktorú uvrhla na Solarovcov. Ale kde môže človek nájsť túto neľudskú bytosť? A čo ak nie je tým pravým dôvodom ich problémov a preto ich ani nebude môcť vyriešiť? Na tejto ceste Esther hľadá nielen Smrť, ale aj samú seba a pomáha jej pritom dávny priateľ z detských čias, notorický zlodejíček, Jonah Smallwood.Siahodlhý názov o nočných morách, zazerajúci homár na obálke a úvodné kapitoly o čudáckej rodine, ktorá pre svoju nesmiernu poverčivosť stratila kontakt s realitou. Nešlo však len o Solarovcov - každá postava sa tam svojím spôsobom správala zvláštne šialene a téma smrti bola bežnou súčasťou ich rozhovorov a životov. Táto kombinácia pôsobí absurdne, ale aj napriek tomu (alebo možno práve preto) si ma knižka okamžite získala už keď som čítala len jej ukážku. Tento pútavý a netypický príbeh ma bavil od samého začiatku a to som vtedy ešte netušila, čo všetko v sebe ukrýva.

Kniha začínala zľahka a mala príjemnú atmosféru. Hlavní hrdinovia boli nielen sympatickí, ale mali tiež úžasný zmysel pre (občas čierny) humor a ja som sa pri čítaní skutočne smiala aj nahlas, čo nemám vo zvyku (väčšinou sa nad knihou len ticho škerím). Vzťah Esther a Jonaha bol taký milunký a nežný, ale vôbec nie presladený. Ako pár mi pripomenuli dvojicu Eleanor a Park z rovnomennej knihy Rainbow Rowellovej (ale Esther a Jonaha mám radšej :P). Ostatné postavy neboli o nič menej zaujímavé, pretože každá z nich mala niečo do seba. Páčilo sa mi, že aj za divných okolností a situácií si zachovávali prirodzený spôsob vyjadrovania.Kniha mi najskôr ukázala svoju zábavnú, uletenú, trochu švihnutú a svojskú stránku, kvôli čomu som príbeh čítala s istým nadhľadom. Bola som si vedomá, že si proste nezakladá na realite. V skutočnosti sa ma však príbeh snažil obalamutiť a zavádzať, pretože rovnako ako hlavná hrdinka Esther, tak aj ja som mala od samého začiatku nasadené klapky na očiach. Videla som len to, čo Esther a ona množstvo vecí vidieť nechcela. Postupom času sa dej pomaličky menil, stával sa čoraz strašidelnejší, tajomnejší, záhadnejší a nabral temnú hĺbku. Veľmi ma prekvapilo, akým smerom sa vyvíjal a začal riešiť nezvyčajne vážne (až brutálne) situácie, ktoré by som v YA literatúre inak hľadala len ťažko. V istých chvíľach autorka nešetrí ani surovými opismi, ostrými a pichľavými - avšak to nie z opisov, ale z opisovaných vecí človeku naskakuje husia koža. Zimomriavky neboli jediným pocitom, ktorý vo mne knižka vyvolala. Zasiahla ma a pri jej čítaní som cítila rôzne emócie, smiech, lásku, údiv, zvedavosť, napätie, strach, súcit, bolo mi do plaču… Príbeh bol navyše veľmi premyslený.

Keď nám kniha odkryla svoju druhú tvár, všetko sa tým zmenilo. Nový uhol pohľadu, ktorým sme sa na príbeh pozreli, nám odhalil jeho skutočný zmysel. Vďaka Estherinej odvahe sme objavili posolstvo, ktoré sa nám po celý čas snažil povedať. Autorka si zvolila celkom zvláštny spôsob, akým chce zvýšiť povedomie o duševných chorobách, ale cítiť z tejto myšlienky veľkú naliehavosť a túžbu povzbudiť každého človeka, aby si všímal svoje okolie a nikdy, nikdy, nikdy sa nebál vyhľadať pomoc.

Ďakujem...

Názov: Takmer definitívny zoznam najhorších nočných môr | Originálny názov: A Semi-definitive List of Worst Nightmares | Edícia: YOLi | Autor: Krystal Sutherlandová | Vydanie: 2017 | Vydanie na Slovensku: Ikar, 2018 | Väzba: mäkká väzba | Počet strán: 312

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára