Ostrov stratených príbehov: Triaška - Vlci z Mercy Falls #1 /recenzia/

15. októbra 2013

Triaška - Vlci z Mercy Falls #1 /recenzia/


Názov: Triaška
Originálny názov: Shiver
Diel série: 1. diel, Vlci z Mercy Falls [Wolves of Mercy Falls]
Autor: Maggie Stiefvaterová
Rok vydania: 2009
Vydanie na Slovensku: Ikar, 2010
Väzba: pevná väzba s prebalom
Počet strán: 309

Príbeh začína tam, keď malú Grace napadli vlci a pohrýzli ju. Jeden žltooký vlk zo svorky ju však zachránil. Nemôže na jeho oči zabudnúť najmä preto, lebo sa do nich od toho dňa celých šesť rokov díva. Žltooký vlk ju na kraji lesa pozoruje vždy okrem letných mesiacov - vtedy akoby sa vyparili všetci vlci. Grace tomu nerozumie, no potom sa rozšíri správa, že vlci zabili študenta a jeho otec spustí poľovačku. Z lesa sa ozývajú výstrely a Grace je zúfalá, lebo nevie ako má zachrániť svojho vlka. Na terase pri dome ju však čaká prekvapenie - nájde tam postreleného chalana - Sama - so žltými očami, ktoré sa nedajú pomýliť.

K príbehu úplne sedí aj každý detail obálky - zátišie lesa v studenej modrej farbe, vlk so zvýraznenými očami ako pozoruje spoza stromu, červená škvrna na bielom papieri. Pod prebalom je kniha tiež ozdobená. A názov Triaška presne vystihuje tento prvý diel.

Mám rada knihy, ktoré sa niečím líšia a tu ma zaujal zvláštny štýl písania kapitol. Ja som ešte nevidela knihu, kde by pri každej kapitole bola napísaná teplota v stupňoch Celzia. Keď som na začiatku niektorej kapitoly videla mínusové teploty ako -6°C hovorila som si: Čo ak sa Sam v tejto kapitole premení na vlka? Pri jeho premieňaní totiž záleží na teplote. Zima = vlk, teplo = človek a čím viac rokov sa vlkolaci premieňajú tým viac sa približujú k tomu, že sa už nepremenia vôbec. Práve to budú riešiť Grace a Sam, pretože ako sa zdá, toto je Samov posledný ľudský rok. 
Ďalším zaujímavým bodom v štýle písania je striedanie pohľadov. Ja som mala asi radšej Samove pohľady na vec - jeho spomínanie na minulosť. Veľmi sa mi páčili aj autorkine opisy pohybov rúk a tela – možno to znie čudne, ale naozaj som si to všímala - vedela som si to reálne predstaviť a zvýrazňovalo to pocity postáv.

Knihe nechýbal ani úžasný zmysel pre humor, nad knihou som sa niekedy smiala ako tichý blázon. :D Grace a Sam dokázali byť dosť ironický, ale ani jeden z nich nemal na Isabel, ktorá mi veľmi pripomínala Afroditu zo Školy noci. Namyslená, chladná, ironická, jedna hláška za druhou, ale predsa verná a správna. Obľúbila som si ju a teším sa na ňu v ďalších častiach. Dúfam, že v nich dostane viac priestoru.

Čo sa týka Grace ako hlavnej postavy, mala som ju rada. Bola rozvážna, normálna a vedela sa postarať sama o seba. Miesto toho aby sa (neskôr) zosypala, uzavrela do seba a stala sa z nej chodiaca mátoha bez života (ako väčšina hrdiniek bez ich hrdinu) ona roztrieska gitaru o stôl a... zosype sa až potom. :D Ale iba na chvíľu. :D A Sam bol... neviem, napadá ma pri ňom slovo sladký. Mala som rada jeho príbehy, jeho vnímanie Grace, názory. Dosť ma prekvapilo, keď som čítala, že má čierne vlasy na spôsob emo. Ja som si ho automaticky predstavila ako blond chalana a preto sa mi tu páčila aj táto odlišnosť od iných kníh - že to bol obyčajný chalan a nie úžasne krásna grécka socha. A láska medzi Samom a Grace bola nežná. To je slovo, ktoré ma pri nej napadá. Veď aká iná môže byť láska, ktorá čakala šesť rokov na prvý dotyk, prvé slovo?

Keď som túto knihu začala čítať, už pri prvých stranách som si povedala, že táto kniha je jedna z najkrajších aké som kedy čítala. Bolo to pri scéne v kníhkupectve zo Samovho pohľadu. Ďalšou mojou obľúbenou bolo úplne obyčajné spoločné varenie Grace, Sama a Isabel. A mojou treťou obľúbenou scénou bolo, keď Grace prvýkrát zachránila Sama pred premenou. Vtedy mi tuhla krv v žilách – mne by teda vôbec nenapadlo spraviť to, čo Grace. Vlastne, tie prvé dve scény boli úplne jednoduché, ale to bolo na nich to krásne - autorka ich svojim opisom spravila výnimočnými. 

Triaške teda nechýbalo podľa mňa nič. Záver bol krásny, ale bol tak 50 na 50 - tým, ktorým sa už nebude chcieť čítať ďalšie dva diely bude stačiť, lebo bol viacmenej uzavretý. Triaška však v závere načrtla aj pár nejasností, no neviem si predstaviť, čo by sa tam mohlo diať ešte dva diely. Napriek tomu si ich určite prečítam, lebo som na ne zvedavá a ešte sa mi nechce lúčiť so Samom a Grace. :)


Knihe dávam všetkých 5 hviezdičiek

Ďakujem za komentár, vážim si ho a tááákto veľmi sa z neho teším. :)Purple Heart Set Pointer