Ostrov stratených príbehov: Lýdia: Obchodníčka s purpurom /recenzia/

5. februára 2014

Lýdia: Obchodníčka s purpurom /recenzia/


Názov: Lýdia: Obchodníčka s purpurom
Originálny názov: Lydia - Purpurhändlerin in Philippi

Edícia: Biblický román
Autor: Josef F. Spiegel
Rok vydania: 2007
Vydanie na Slovensku: Lúč, 2012
Väzba: mäkká väzba
Počet strán: 240


Evodiu, alebo ako ju všetci poznajú pod menom Lýdia, predali ešte ako mladé dievča s jej rodinou do otroctva. Neskôr ju jej pani intrigánsky odlúčila od matky a súrodencov a tiež ju predala ako otrokyňu. Tu sa už dospelá Evodia venuje svojmu milovanému obchodu s purpurom. Každý vie, že purpur od Lýdie je ten najkrajší a najkvalitnejší. Evodia popri výrobe purpuru však neustále hľadá. Hľadá to skutočné a pravé náboženstvo, ktoré by dalo zmysel jej životu. Keď dostane svoj prvý epileptický záchvat, jej pán to považuje za trest od bohov, „božskú chorobu“ a odvrhne ju. Pošle Evodiu do liečebne a len tam sa začne jej cesta hľadania Pravdy.

Na začiatku knihy som sa do nej akosi nemohla začítať. Ešte som nečítala knihy z takéhoto biblického prostredia, preto to bolo pre mňa všetko také nové. Po pár stranách som si však zvykla, lebo kniha sa mi čítala ľahko a pôsobila na mňa veľmi príjemne a upokojujúco. Boli tam aj nejaké pomenovania a názvy, ktorým som nerozumela, ale to vôbec nevadilo.

Na deji bolo skvelé, že plynul rýchlo a vždy sa tam niečo dialo. Celú tú cestu od Evodie-filozofky po Evodiu-kresťanku bolo pre mňa veľmi zaujímavé sledovať. Netočila sa celá kniha iba okolo nej, ale zároveň aj áno. Príbeh bol napísaný pútavo a jednoducho, žiadne siahodlhé kvetnaté opisy. Výnimkou boli opisy farieb purpuru, ktoré ma vždy fascinovali. Vedela som si živo predstaviť jeho nádheru a pôvab. Celkovo bolo prostredie, postavy a dialógy vykreslené veľmi reálne na tú dobu, v ktorej sa príbeh odohráva. Čitateľovi sa tak priblížila so všetkými zvykmi a spôsobmi vtedajšieho Grécka a Rímskej ríše. Kniha čerpala aj udalosti zo Svätého Písma, autor to pekne pospájal a dotvoril svojou fantáziou.

Evodia bola fakt skvelá postava a získala si moje sympatie hneď na začiatku. Bola to múdra žena a aj keď bola „len“ otrokyňou, nebála sa povedať svoj názor a nekráčala s davom, čo sa týka náboženstiev. Mala svoju hlavu a vedela čo chce a po čom túži jej srdce. Bola odhodlaná hľadať to pravé až kým to nenájde. A určite to neboli smiešne božstvá a bôžikovia, ktoré vtedy vznikali na každom rohu. Evodia sa sama rozhodla čomu bude veriť a bolo jej jedno, že ju niektorí odsudzovali za to, že neverila a neuctievala to, čo všetci. Mala tiež svoje chyby, ktoré si uvedomovala. Aj ostatné postavy boli skvelé a autor niektoré situácie príjemne osviežil humorom.

Knihe môžem poďakovať za to, že ma znova silnejšie upevnila v mojej viere – že Boh je naozaj skutočný. Uvedomila som si, že každá tá postava v Biblii má tiež svoj príbeh (aj keď toto bolo z veľkej časti, samozrejme, vymyslené). Vďaka Evodiinmu charakteru je tu kontrastne ukázaný rozdiel medzi kresťanstvom a všetkými tými inými božstvami. 7 komentárov:

 1. ... Aly, vďaka :)
  Predvlani, keď kniha vyšla, na prvý (letmý) pohľad ma upútala. ... Po prečítaní Tvojej recenzie ma Lýdiin príbeh ešte viac priťahuje. ... snáď, keď prídem tento rok domov na dovolenku bude voľnejšia chvíľka a - ak mi ju požičiaš ;) - rada si ju prečítam :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Knihu mám tiež a bolo to také príjemné čítanie

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Navnadila si ma. Keď budem mať možnosť, rada si tpto knihu tiež prečítam. Vďaka. :)

  OdpovedaťOdstrániť
Ďakujem za komentár, vážim si ho a tááákto veľmi sa z neho teším. :)Purple Heart Set Pointer