Ostrov stratených príbehov: Medzi nebom a zemou #1 - Stratená duša /recenzia/

sobota 6. septembra 2014

Medzi nebom a zemou #1 - Stratená duša /recenzia/Názov: Stratená duša
Originálny názov: The Ghost and the Goth
Diel série: 1. diel, Medzi nebom a zemou [The Ghost and the Goth]
Autor: Stacey Kade
Vydanie: 2010
Vydanie na Slovensku: Fragment, 2014
Väzba: mäkká väzba
Počet strán: 216

Alona Dareová bola dokonalé dievča, ktoré malo všetko o čom na strednej škole môžte snívať. Až kým sa nezabudla obzrieť na obidve strany, keď vchádzala na cestu a nezomrela pod kolesami autobusu. Jej nedoriešené záležitosti spôsobili, že tu ešte ostala ako duch. Čoskoro zistí, že jediný kto ju vidí a počuje je Will - ten Will, ktorého pokladala za totálneho čudáka a chudáka, s ktorým by v živote ani neprehovorila. Ale po smrti sa veci (a ľudia) menia.
Obaja sa neznášajú. Obaja však potrebujú svoju pomoc.

Typická americká stredná škola. Povýšenecká kráľovná elitnej skupiny. Divný chalan neustále počúvajúci hudbu, mimo všetkých spoločenských kruhov. Možno táto kniha bola jedno klišé - ale úžasne vtipné klišé! :D

Hneď na začiatku nás autorka hodí do príbehu - a zároveň hneď hodí aj Alonu pod autobus. Znie to možno kruto, ale celá kniha sa nesie v neskutočne vtipnom a sviežom humore, takže mi to zrejme ešte ostalo. Celý čas som sa nevedela rozhodnúť, koho pohľady na príbeh sa mi páčili viac. Kapitoly sa totiž striedali na pohľad Willa a Alony. Obaja sa v mojich sympatiách neustále predbiehali až som si pripadala, že sledujem tenisový zápas. Proste som si ich oboch veľmi obľúbila a najlepšie bolo, keď boli spolu. Pri všetkých jemných náznakoch, že napriek tej ich neznášanlivosti sú si nie celkom ľahostajní, som sa nad knižkou
 len usmievala a hovorila si: "Ha, vy budete nakoniec určite spolu. Ešte o tom neviete, ale ja áno."

Potom dej pokračuje rovnakým tempom, pretože sa tam neustále niečo dialo. Ťažko sa mi chcelo niekedy uveriť, že to všetko čo sa tam odohralo, prebehlo len za pár dní. Celá kniha vlastne zaznamenala menej než týždeň - ak nerátam časový skok v epilógu. Charaktery sa teda vyvíjali veľmi rýchlo a aj vzťahy medzi nimi. Podobný prípad som zažila už pri sérii Drahokamy. Oba tieto príbehy sú však také skvelé, že tieto časové veci netreba príliš rozoberať a riešiť, lebo by sa mohlo stať, že by nám to prišlo menej uveriteľné. Mňa však pár krát trochu vyrušila zmienka typu: "pred dvoma dňami...".


Myslela som si, že to bude iba o tom, ako ona je duch a on jej bude pomáhať vrátiť sa nejako späť a popritom sa do seba zamilujú. Ibaže tam toho bolo oveľa viac (ale nebudem už nič prezrádzať, je lepšie, keď sa ostatné veci budete dozvedať pomaly sami) a navyše ich vzťah nebol ani vôbec nejaký presladený... zaľúbili sa do seba tak normálne a do poslednej chvíle ostali verní svojej irónii a sarkazmu. Postupne sme sa dozvedeli všetky ich dôvody činov a prečo sú takí, akí sú. Knižka nemala len jednu dejovú líniu a nájdete v nej humor, rôzne charaktery postáv (a duchov), celkom prepracovaný štýl vnímania celého systému duch/človek, ale aj napätie, prekvapenia a akciu - všetko však v takej tej oddychovej rovine. Autorka si to pekne premyslela a keď som si už hovorila, že tu niečo nesedí, hneď ma po pár riadkoch uviedla na pravú mieru.

Veľmi sa teším na ďalšie dva pokračovania, aj keď netuším o čom budú, no ešte by som sa nechcela rozlúčiť s Alonou a Willom. Bola to milá a vtipná knižka, ktorá nám zas a znovu ukazuje, že nie všetci sú naozaj takí, ako vyzerajú.


Za recenzný výtlačok tejto knihy ďakujem kníhkupectvu KNIHCENTRUM.sk.
Knihu si môžete kúpiť na tomto odkaze.8 komentárov:

 1. Kniha ma už dlhšie láka práve tým humorom a tvoja recenzia ma v tom len povzbudila.:) Navyše pozerám, že je aj pekne spracovaná vo vnútri.:D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Opravdu krásné fotky :) O této knize slyším poprvé, jak je to možné? Vypadá to velice zajímavě. Určitě se po ní ještě poohlédnu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem. :) No ja netuším, ako je to možné. :D V Česku vyšla už veľmi dávno.

   Odstrániť
 3. Pekné fotky! (zase). Kde ty na tie dekorácie chodíš? ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem. :) Mám okolo seba dobrých ľudí. :) Konkrétne tohto anjela mi moja milá kamarátka darovala pred pár rokmi, keď som bola v nemocnici, aby ma strážil. :)

   Odstrániť
 4. Knižku som čítala ešte dávnejšie po anglicky a bolo to veľmi pekné čítanie. Pripomínalo mi to také tie filmy zo strednej školy, ktoré som zvykla pozerať, keď som mala štrnásť. Len k ďalšej časti som sa zatiaľ akosi nedostala.

  OdpovedaťOdstrániť
Zo srdca ďakujem, že ste sa rozhodli podeliť o svoj názor.
Vážim si to a veľmi sa z toho teším... :)


Zábery na týchto gif obrázkoch pochádzajú z mojej naj rozprávky Tangled
a z mojej naj
kórejskej dramy My Girl. :)


Autumn Leaf