Ostrov stratených príbehov: DEŇ MATIEK | Tulipány pre maminy ✿ ✿ ✿ a zopár knižných hrdiniek-maminiek

utorok 19. mája 2020

DEŇ MATIEK | Tulipány pre maminy ✿ ✿ ✿ a zopár knižných hrdiniek-maminiekDruhá májová nedeľa býva každoročne dňom, v ktorý majú svoj sviatok tie najdôležitejšie osoby v našom živote -  mamy.  Starostlivo a dlho nás nosili pod srdcom a nebyť ich, tlkot toho nášho by svet nikdy nezapočul. Každá vráska na tvári či mozoľ na ruke je ich jedinečným a krásnym symbolom. Materinská láska je pre človeka, bez ohľadu na jeho vek, potrebná ako voda alebo kyslík. Je univerzálnym jazykom, ktorým sa prihovárajú svojim deťom a tak vnášajú do ich životov rovnováhu, aby z nich raz vyrástli vyrovnaní a radostní ľudia.

"Hoci sme ako Kristovi apoštoli mohli zavážiť, boli sme medzi vami malí, ako keď matka kŕmi a láska svoje deti."
 (1Sol 2, 7)

Pán Boh vkladá do sŕdc žien balíček cností a tým ich pripravuje na budúcu rolu matky. Oplývajú silou, trpezlivosťou, nehou, opaterou, spravodlivosťou, rešpektom, vynaliezavosťou, dôvtipom, hrejivým teplom, oporou, pokojom, hereckým talentom skrývať slzy a trápenie, riešením na každý problém a starosti, odpoveďami na všetky otázky, povznášajúcim úsmevom, liečivým dotykom, porozumením aj bez slov, tichým počúvaním, povzbudením, šikovnosťou, útechou, chápaním, súcitom, sebazapieraním, prekonávaním vlastného strachu, úprimnosťou, ochranárskym inštinktom levice, vnímavým pohľadom do hlbín duše... múdrosťou rád a neoceniteľnými skúsenosťami, ktorými nás vedú za ruku na kľukatých cestách života, aby sme vždy kráčali správnym smerom v ústrety pravde. A keď sa niekedy stratíme v nejakej zákrute, vždy sa môžeme s ich vrúcnym prijatím opäť vrátiť do nášho pevného prístavu -  domov

"Ale chlapcova matka povedala: "Ako žije Pán a ako žiješ ty, neopustím ťa!"
(2Kr 4, 30)


Tieto hodnoty a ešte oveľa viacej pre mňa stelesňuje moja maminka, s ktorou sme nerozlučná dvojica a team. Je najlepšia na svete a znamená pre mňa všetko na svete. Vďačím jej nielen za svoj vzácny dar života, naplneného láskou, ale aj za ten jej, ktorý kvôli mne dennodenne obetuje. Nekonečne si ju vážim a snažím sa, aby to pri každej príležitosti cítila.

"Čím som si zaslúžila, že matka môjho Pána prichádza ku mne?"
 (Lk 1, 43)

Vždy majte na pamäti, že okrem pozemskej mamičky máme tiež aj tú Nebeskú✿ Pannu Máriu, Kráľovnú všetkých matiek✿ Akoby nestačilo, čo pre nás Pán Ježiš urobil, On nám dal ešte aj svoju drahú a milovanú mamu. S detskou dôverou sa na ňu môžeme úplne spoľahnúť a obrátiť s prosbou o pomoc v každej životnej situácii, v ktorej sa ocitneme. Pod svojim ochranným plášťom má miesto pre všetkých ľudí.

"Potom povedal učeníkovi: "Hľa, tvoja matka!"
 (Jn 19, 27)

Nech už náš vek zobrazuje akékoľvek číslo, stále ostávame deťmi. To, že každý človek sa narodil nejakej mame je v živote rovnaká istota ako tá, že raz príde jeho koniec a nikto z nás nevie kedy to bude. Preto aj postavy v knihách musia mať svoje darkyne života - a tým teraz nemyslím autorky, ktoré ich stvorili, i keď oni sa tiež dajú považovať za také spisovateľské mamky.

Vždy ma však zamrzí a rozhorčuje jav, ktorý sa, žiaľ, vyskytuje vo väčšine príbehov. Aby si hlavní hrdinovia mohli robiť čo sa im zachce, bez vysvetlenia kedykoľvek odísť z domu a nemusieť sa kvôli tomu zodpovedať rodičom, zásadne “vyfasujú” otravnú matku, ktorá im len strpčuje ich nepochopený život (a v krajnom prípade sú nimi ešte nútení chodiť na terapie k cvokárovi, ktorý je ešte väčšia otrava, pretože sú naozaj nikým nepochopení). Tento hlúpy zvyčajný prístup sa mi nikdy nepáčil a patrilo by sa vymyslieť iný spôsob, akým by hlavné postavy zdôvodňovali svoju potrebu zachraňovať svet.

Keďže výnimka potvrdzuje pravidlo, teraz vám spomeniem pár mamín, ktoré si ich knižné deti majú v láske a zaslúženej úcte. Zároveň sú predstaviteľkami rôznych typov matiek, pretože materstvo je všetko, len nie jednotvárne.

MOLLY Weasley (Harry Potter, J. K. Rowlingová) - mama s veľkodušným srdcom, ktorá vníma aj väčší počet detí ako požehnanie, pretože dávať život novému človiečikovi je zakaždým radosťou.

"Pani Weasleyová cestou odhodila plášť a uvoľnila si ruky. Bellatrix sa zvrtla a rozrehotala sa pri pohľade na svoju novú vyzývateľku.
„Už… nikdy… viac… sa… nedotkneš… mojich… detí!“ vykríkla pani Weasleyová."
 (Harry Potter a Dary smrti)

LILY Potter (Harry Potter, J. K. Rowlingová) - mama so statočným srdcom, ktorá bez váhania a strachu chráni svoje dieťa vlastným telom pred každým nebezpečím.

Tvoja mama zomrela, aby ťa zachránila. Ak existuje na svete niečo, čomu Voldemort nerozumie, tak je to láska. Neuvedomil si, že láska tvojej mamy dokáže byť taká mocná, že zanecháva znamenie... Nie je to jazva, ani nič viditeľné... je to hlboká láska niekoho, kto už síce nežije, no jeho cit nás bude navždy chrániť.
 (Harry Potter a Kameň mudrcov)

BELLA Swan-Cullen (Twilight sága, Stephenie Meyerová) - mama s odvážnym srdcom, ktorá s pevnou vôľou bojuje za život svojho nenarodeného dieťatka napriek názorom ostatných.

"Edward jej veľmi zľahka položil obe ruky na obrovské guľaté brucho.
„Tomu pl…“ Preglgol. „Tomu… bábätku sa páči zvuk tvojho hlasu.“
„Samozrejme, že si šťastné, ty moje krásne bábätko, jasné, že si,“ maznala sa, hladila si brucho a po lícach sa jej ďalej valili slzy. „Ako by si aj nebolo, takto pekne v teplučku, keď ťa máme tak radi? Ľúbim ťa, môj malý EJ, samozrejme, že si šťastný.“
(Úsvit)

ESME Cullen (Twilight sága, Stephenie Meyerová) - mama s otvoreným srdcom, ktorá všetku lásku z neho túži dávať aj nevlastným deťom, pretože ju s nimi nemusí vždy spájať pokrvné puto na to, aby bola matkou.

„Sú šťastní, keď vidia, že som šťastný ja. Esme by v skutočnosti nevadilo, ani keby si mala tri oči a na nohách plávacie blany. Celý čas si o mňa robila starosti, bála sa, že mi chýba niečo podstatné...“
(Súmrak)

DIANA Boudreaux (Slza, Lauren Kateová) - mama so slobodným srdcom, ktorá musela odísť z tohto sveta do večnosti, ale navždy ostáva pri svojom dieťati, lebo láska nepozná hranice a je silnejšia ako smrť.

"Tesne pred týmto stretnutím prešli okolo nej na parkovisku dve ženy v Dianinom veku a šepkali si: Vlastná matka by ju nespoznala. Problém s frázami bol v tom, ako ľahko sa skotúľali z jazyka. Tieto ženy nerozmýšľali nad tým, čo sa stalo s Dianou, ktorá by spoznala svoju dcéru kdekoľvek a kedykoľvek, bez ohľadu na okolnosti. Po trinástich rokoch v katolíckej škole Eureka verila, že Diana na ňu hľadí z neba a spoznáva ju aj teraz."
 (Slza)

Navzdory rozmanitým osudom majú všetky spoločné niečo výnimočné - zvláštnu a tajomnú schopnosť obetovať vlastný život za život svojho dieťaťa, čo je špeciálna supersila našich maminiek = skutočných hrdiniek.

"A jeho matka zachovávala všetky slová vo svojom srdci."
(Lk 2, 51)

4 komentáre:

 1. Och, to je taký NÁDHERNÝ článok, pocta všetkým maminkám, krása!♥♥♥ Neskutočne sa mi páči, ako píšeš o dôležitosti mám a k tomu, akí sú poniektorí hlavní hrdinovia v knihách drzí, nevážiac si hodnotu svojich rodičov :/
  Práve ma napadla krásna kniha Srdce pre Mirku od Simonky Kutišovej, ktorá hodnotu mamy nádherne vyzdvihuje, je to prekrásna a dojemná kniha♥
  Úžasný nápad zakomponovať do článku aj maminy - knižné hrdinky...zbožňujem Molly Weasleyovú, jój, ona bola úžasná, pasáže s ňou ma vždy nadchli :)
  Nádherný článok plný krásnych fotiek, klobúk dole!♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne, Mony ❤ a tvoje odporúčanie na knižku som si zobrala k SRDCU a prečítam si ju hneď ako dočítam aktuálnu ❤ to bude dva krát za sebou slovenská tvorba. :) Teším sa. ☀

   Odstrániť
 2. Super téma! Pridám k nej úryvok z knihy od Enid Blytonovej, ktorú som minulý mesiac čítala. :) Deti ako detektívi, niečo podobné ako jej známejšia séria o Slávnej päťke. Konkrétne je to z knihy "Tajemství kocouřího muže":

  Všichni si s sebou nesli piknikové balíčky. Pip dokonce i nepřemokavou deku.

  "Tu mi vnutila máma," vysvětloval naštvaně. "Že prej je země ještě vlhká. Máte fakt štěstí, že nemáte mámu, která se stará o podobný věci."

  "Moje se stará zase o jiné," uklidňoval ho Špekoun. "Larryho a Daisina určitě taky. A všechny to vlastně myslí dobře. Takže si z toho nic nedělej. Prostě se na tu deku posadíme, když už ji s sebou máš."

  "Špekoun má pravdu," prohlásila Bětka vážně. "Máma to s námi fakt myslí dobře. Potkala jsem už jednu nebo dvě jiný mámy, který to se svýma dětma dobře nemyslí, a dokonce se o ně ani nestarají. Takže jsem ráda, že já mám mámu tak starostlivou."

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To je úžasné, milujem knihy Enid Blytonovej ❤ ďakujem za krásny úryvok a teším sa, že sa ti mamičkovský článok páčil. ❤☀

   Odstrániť
Ďakujem za komentár, vážim si ho a tááákto veľmi sa z neho teším. :)Purple Heart Set Pointer