Ostrov stratených príbehov: SVÄTÁ RITA | Krása a tŕne ruže ako súčasť života

22. mája 2020

SVÄTÁ RITA | Krása a tŕne ruže ako súčasť života


Dnes vám porozprávam o jednej mojej dlhoročnej priateľke, s ktorou som sa však nikdy nestretla. Žila totiž v 14.-15. storočí, ale rozdielnosť dôb, v ktorých sme sa narodili, nebola žiadnou prekážkou v tom, aby som si k nej vytvorila vzťah plný lásky a dôvery. ❤ Sila posolstva jej života prekonáva čas a šíri sa naprieč všetkými tými rokmi, ktoré uplynuli od jej odchodu do neba 22. mája - a práve preto má v tento deň svoj sviatok, ktorý chcem osláviť aj týmto článkom, 🌹 svätá Rita🌹🌹 Životopisná črta 🌹

Dievčina s celým menom Margherita (čo pôvodom znamená perla) Lottiová pochádzala z malého mestečka v Taliansku. Známa ako svätá Rita z Cascie (číta sa “Kašie”), ktorá je miestom jej posledného odpočinku, už od útleho detstva veľmi milovala Boha. Táto láska sa v jej duši premieňala na silnú túžbu po rehoľnom živote, ale nemohla byť naplnená kvôli sobášu, ktorý jej určili rodičia. Rita s poslušnosťou dcéry a rešpektom voči nim, prijala ich vôľu a vydala sa za Paola Manciniho. Pod vplyvom svojej rodiny, tradícií a vtedajších pomerov sa z neho stal násilný muž, ktorý svojím správaním ubližoval aj Rite. Verne znášala toto ťažké manželstvo až sa napokon vďaka jej trpezlivým modlitbám Paolove srdce oslobodilo od tvrdých zákonov jeho rodu.

Ich rozkvitnuté spoločné šťastie rástlo, keď sa im narodili synovia-dvojčatá, no Ritu ešte len čakali neľahké skúšky a trápenie. Manžela, ktorý sa vzdal zlých mravov, jej zabili. Rita týmto vrahom odpustila, ale mala veľké obavy o budúcnosť ich detí - bála sa, že sa raz budú chcieť pomstiť za jeho smrť alebo sa sami stanú ďalšími obeťami vraždy. Jej strach matky vystriedala nová bolesť, keď jej synovia v mladom veku podľahli chorobe a nasledovali svojho otca.

Rita prišla o všetkých, ktorých milovala a zároveň v sebe opäť našla volanie rehoľného povolania. Bola z nej však už 40 ročná vdova, spájaná s manželovou minulosťou, kvôli čomu ju v kláštore dlho odmietali prijať. Ani po vstupe to nemala na ružiach ustlané. Ostatné sestry sa jej stránili, pretože na čele mala hlbokú ranu ako účasť na Ježišovom utrpení tŕňovej koruny. Z hnisajúcej stigmy sa šíril zápach a nikdy sa nehojila - okrem jediného razu, v ktorý ju Pán Boh ušetril, aby mohla ísť na púť, ale hneď po návrate sa rana znovu otvorila a trvala 15 rokov až do konca Ritinho života. Jej telo po smrti nepodlieha zákonom prírody a v roku 1900 bola vyhlásená za svätú.🌹 Legendy a zázraky 🌹

Život väčšiny svätých, narodených v dávnych časoch, je opradený aj rôznymi príbehmi, ktoré si ľudia rozprávaním posúvali z generácie na generáciu. Nie sú síce historicky podložené, ale predsa museli vzniknúť na základe nejakej udalosti. Pri svätej Rite sa hovorí hneď o niekoľkých tajomných príhodách. Tá najdôležitejšia sa odohrala v posledných dňoch jej pozemského života, keď poprosila jednu z rehoľných sestier, aby jej zo záhrady priniesla ružu a figy. Na tomto želaní by nebolo nič zvláštne, keby vonku práve nepanovala mrazivá zima. A naozaj boli tam - červená ruža a zrelé figy.

Podľa ďalšej sa s pomocou sv. Jána Krstiteľa, sv. Augustína a sv. Mikuláša Tolentinského presunula za uzamknuté brány kláštora, ktorými ju tak dlho nechceli pustiť dnu. Medzi nadprirodzené javy zo života Rity patrí už spomínaná stigma a jej zacelenie počas pútnickej cesty, neporušenosť telesnej schránky aj po smrti, ale za zázrak sa považuje tiež samotné obrátenie Paola a chvíľa, keď jej ešte ako dieťaťu v kolíske vleteli do úst včely, ktoré jej však nijako neublížili. V jednej knihe som sa dočítala, že v súvislosti s týmto včelím zážitkom, sa ju istý muž snažil ochrániť až sa pri tom vážne zranil kosou, no vzápätí bol uzdravený. Píše sa v nej ešte o ďalšom vyliečení chromého dievčaťa a o tom, že po Margheritinom skone sa jej rana na čele premenila na perlu.
🌹 Symboly a charakteristika 🌹

Hlavnými poznávacími znakmi, podľa ktorých rozlišujeme jej portréty od iných svätíc, sú červená ruža a tŕň zabodnutý na čele. S oddanou láskou vždy upiera pohľad na Kristov kríž a na sebe má oblečené rúcho augustiniánok - rehole Spoločenstva sestier svätého Augustína. Je patrónkou v beznádejných a zdanlivo neriešiteľných prípadoch, manželov, matiek, rodičov, ktorí nemôžu mať deti, trpiacich, v životných skúškach… Utiekať a obrátiť sa k nej s prosbou o pomoc môže každý, kto si zúfa, stráca nádej a nevidí žiadne východisko zo svojich problémov.
🌹 Naše zoznámenie 🌹

Svätá Rita vstúpila do môjho života niekedy už pred rokom 2008 a dodnes si presne pamätám, ako sa to stalo. V tú osudnú nedeľu sa u nás konali dožinkové slávnosti spojené so svätou omšou pri kaplnke v prírode. Veľmi som sa na túto udalosť tešila a určite by som tam išla, nebyť daždivého počasia, kvôli ktorému som musela ostať doma. O náhradný program sa mi “náhodou” postarala úplne nečakaná SMS správa od mojej, srdcu blízkej, známej, v ktorej ma informovala o vysielaní pekného filmu na Markíze s názvom Svätá Rita - trailer. Dovtedy som o nej nikdy ani nepočula a keďže sa mi zrušili pôvodné plány, dala som si aspoň za úlohu pozrieť si ho. Z úcty k priateľke som nechcela odignorovať jej odporúčanie, ale pravdupovediac - za iných okolností by som ten film hneď prepla. V prvých sekundách začína nájazdom stredovekých vojakov, čo by ma okamžite odradilo. No i napriek tomu to bola láska na prvý pohľad, pretože sa táto scéna v okamihu premenila na čistú krásu až do záverečných titulkov, po ktorých som sa odišla schovať do inej miestnosti a zasiahnutá silou emócií som si s dojatím ticho poplakala. Ako dobre, že som vytrvala a dala mu šancu. ❤ Na nasledujúcej hodine náboženstva sa nás v škole pán farár na moje veľké prekvapenie opýtal, či niekto pozeral v nedeľu film Svätá Rita a bola som jediná, kto s hrdosťou zodvihol ruku.


Filmy o svätých často nebývajú úplne autentické, ale pre doplnenie príbehovej línie obsahujú aj vymyslené časti. To však vôbec nevadí, pretože človek dotknutý umeleckým zážitkom je povzbudený pátrať po ďalších skutočnostiach zo života daného svätca a túži ho spoznať viac. Okrem tejto biografie bol o Rite natočený jeden film aj zo súčasnosti - upútavka (ktorý sa práve vysielal aj keď som bola v nemocnici ), niekoľko dokumentov a relácií, ktoré na svoje obrazovky priniesla televízia Lux - archív.


🌹 Prečo práve ona? 🌹

Dosť ma prekvapilo a zarmútilo, keď som sa už pár krát stretla s odmietavým postojom voči Rite. Nikdy by ma nenapadlo, že niekto môže neuznávať svätú osobnosť. Ich skeptické názory pramenili z Ritiných prívlastkov ako divotvorkyňa či orodovnica nemožného. Naozaj je dôležité uvedomovať si, že všetky zázraky v živote človeka koná Všemohúci Boh a svätá Rita sa za naše prosby u Neho “iba” prihovára. No nie je chybou Rity, ale úbohej ľudskej nevedomosti, keď to poniektorí nedokážu rozlíšiť.

Mňa si však svätá Rita získala a zapísala sa mi do srdca predovšetkým svojim životom, v ktorom si prešla viacerými rolami. S trpezlivou a odpúšťajúcou láskou znášala rôzne ťažké situácie, čím nás veľmi dobre chápe, keď sa v nich sami ocitneme. O to väčšiu má potom silu jej mocný príhovor u Pána Boha, na ktorý som sa mohla už neraz s dôverou spoľahnúť. 
🌹 Svedectvo a pôsobenie v mojom živote 🌹

Od prvého momentu som vrúcnou ctiteľkou sv. Rity a vybrala som si ju ako patrónku celého svojho života - alebo by sa dalo povedať, že to skôr ona si vybrala mňa❤ Bez najmenšieho váhania som si ju v roku 2013 zvolila aj ako birmovnú patrónku (keby som nepoznala Ritu, mojou druhou voľbou by bola svätá Bernadettka Soubirousová z Lurd). A nebola som vtedy jediná - stužku s menom RITA mali pri srdci pripnutú tuším ešte tri ďalšie dievčatá. Je veľká škoda, keď si niekto vyberie iba birmovné meno na základe toho, že sa mu páči - a nie osobu, ktorá by pre neho niečo znamenala. Takto naň v priebehu života aj zabudnú. Pre mňa bol okamih zoslania Ducha Svätého výnimočný, jedinečný a mal dvojnásobný význam. 


Som členkou asi jedinej aktívnej SK/CZ skupinky o sv. Rite na Facebooku. Práve s ňou súvisí moja osobná a živá skúsenosť s účinným príhovorom tejto svätice, ktorému Pán Boh zjavne neodolal a vo svojej milosrdnej láske ho hneď vyslyšal. Pár dní po mojom návrate z nemocnice som sa v jedno skoré ráno náhle zobudila na strašne prudký tlak pri srdci, kvôli čomu ma bolelo aj odsávanie. Mala som pocit, že mi ho prepichnú kosti a bolo to na nevydržanie. Navyše som mala strach z takejto doposiaľ neznámej bolesti. Po celom dni som nakoniec v skupine doslova s uboleným srdcom a neochvejnou dôverou napísala príspevok s prosbou o modlitbu k svätej Rite, pretože vo svojom popise má: “Ak potrebuješ modlitbu za seba alebo niekoho v tvojom okolí, za problém, ktorý prežívaš ty alebo iný, napíš svoj úmysel...” Zapojilo sa neuveriteľných 231 ľudí dobrej vôle, čo muselo byť veľmi intenzívne volanie do neba. Už len ich reakcie podpory mi pomohli a priniesli úľavu na duši. Okrem toho som nielenže našla pôvod a príčinu tej bolesti, spôsob, aby sa viac neopakovala, ale hneď na druhý deň ma aj milo prekvapila návšteva nášho pána farára a správa od mojej najlepšej kamarátky, ktorá však vtedy ešte o ničom nevedela, že dala sláviť omšu na úmysel môjho zdravia. Všetkým, hlavne Bohu s Ritou, ďakujem za toľké požehnanie a milosti, z ktorých moje srdce doteraz prekypuje radosťou. 🌹 Moje zberateľstvo (nielen) kníh 🌹

Po objavení svätej Rity som hneď nasledujúce Vianoce dostala prvú knižku, brožúrku a záložku o nej. Vtedy to bol jediný materiál dostupný na Slovensku. No s mojou láskou ku Rite sa postupne u nás medzi slovákmi tiež šírila jej úcta (rehoľa sv. Augustína postavila v Košiciach aj nádherný kostol sv. Rity, kde augustiniáni organizujú púte a slávnosti na jej počesť.) Vďaka tomu sa rozširovala aj moja zbierka.

Striehla som a mala zapnuté radary na úplne všetko, čo sa dalo zohnať, prečítať, vystrihnúť či pomodliť. Ešte aj v Lurdoch som si kúpila jej obrázok s medailónom a modlitbu na jeho zadnej strane som si potom doma prekladala. Bola a stále som šťastná z každého nového predmetu alebo nájdenej zmienky o Rite. Všetci vedia, že aj ten najmenší obrázok mi ako darček zaručene spraví veľkú radosť. A ak má niekto takisto rád svätú Ritu, stáva sa mojou spriaznenou dušou. ❤ Prv mi neušla žiadna vec s Ritiným motívom, ale počas rokov toho pribúda tak veľa, že už s tým nestíham udržať krok. Vôbec mi to však nevadí a teším sa, že je na trhu taký pestrý výber. Vznikajú tiež nové a nové druhy modlitbičiek, v ktorých sa naše tiché, naliehavé a túžobné prosby srdca menia na konkrétne slová - ruženec, novény, litánie, pobožnosti… S istotou však určite musím mať každú knižku o sv. Rite, ktorá vyjde v slovenčine alebo češtine - momentálne je ich počet 10 a niektoré sa dajú kúpiť dokonca aj v elektronickej podobe. Na jednu z týchto kníh som kedysi dávno napísala aj recenziu a určite nebude posledná. Okrem vecí, ktoré môžete vidieť na fotkách, v súčasnosti dopĺňajú moju zbierku ešte 3 kľúčenky, 3 medailóny, 4 magnetky, magnetická záložka, nálepka, obraz v ráme, veľa malých obrázkov, článkov a výstrižkov z rôznych kalendárov. Všetko si nesmierne cením a som za svoju milú kolekciu vďačná. Jej najvzácnejším kúskom je usušená ruža, ktorá bola pri samotnej truhle svätej Rity v Cascii, kam neprestajne smeruje množstvo pútnikov. 


🌹 Modlitba na záver 🌹

Ó, mocná svätá Rita,
nazývaná sväticou nemožných vecí, v dôvere k Tebe prichádzam vo svojich potrebách. Ty dobre poznáš moje skúšky, pretože si ich sama znášala vo svojom živote. Príď mi na pomoc, oroduj v mojom mene, prihováraj sa za mňa, ktorý sa neodvažujem prosiť Boha. Viem, že Boh má to najštedrejšie srdce a je tým najmilujúcejším Otcom. Vlož ma do svojich modlitieb a vypros mi milosť, o ktorú Ťa prosím (tu uveď svoju prosbu). Tvoja modlitba bude určite vypočutá, lebo si Bohu veľmi drahá. Sľubujem, že láskavosť, ktorá mi bude poskytnutá podľa Božej vôle, využijem na zlepšenie svojho života, zvestovanie Božieho milosrdenstva a väčšie poznávanie a milovanie Teba.
Amen.

🌹 Svätá Rita, oroduj za nás 🌹


"...bol, ako keď dúha sa zaleskne z nádherných mrakov, ako zakvitnú ruže, keď príde jar, ako ľalie, čo rastú pri vodnom toku, ako rastlinstvo libanonské za letných dní..."
 (Sir 50, 8)
❤ 🌹 6 komentárov:

 1. Prekrásny a úprimný článok!♥♥♥ Priznávam, že o sv.Rite niečo málo viem, ale nikdy som nemala k nej cestu. Ono, ja som sa ani nesnažila ju spoznať, uf, čo teraz ľutujem a určite to vďaka tebe napravím :) Rozhodne musím!
  Ja mám veľkú úctu k sv.Júdovi Tadeášovi, pomocníkovi v mimoriadne ťažkých situáciách, ktorý mi už toľkokrát pomohol a zachránil...a potom mi neskutočne pomáha Novéna odovzdanosti, ktorú Ježiš priniesol kňazovi Dolindovi Ruotolovi (úžasný a inšpiratívny človek!♥).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zo srdca ti ďakujem za to, že si sa aj ty podelila o svojich blízkych svätých, ktorí ti vždy pomôžu. ❤ Aký je Pán Boh dobrý, že nám ich dáva. ☀ Som veľmi rada, že ťa môj článok povzbudil k lepšiemu spoznávaniu sv. Rity - ja si zase pozriem životopisy tých, ktorých spomínaš, hoci mi tiež nie sú úplne neznámi. :) Inak, sv. Júda Tadeáš je spolu so sv. Ritou súčasťou rovnakej knižky - Pomocníci v ťažkých a beznádejných situáciách. :)

   Odstrániť
 2. Krásne!!! :) Pamätám sa, že som na tvojom blogu o sv. Rite čítala a už neviem, ako som sa o nej potom dozvedela viac, buď to bol nejaký text na internete alebo kázeň...

  A ak môžem pridať môjho obľúbeného svätého, tak to bude sv. Jozef. Ak by som ich mohla pridať viac, bol by to veľmi dlhý zoznam. :D Možno spravím na blogu taký článok na sviatok všetkých svätých. :) Teda, ak dovtedy začnem na blog znovu písať, momentálne nejako neviem, čo na ňom vlastne chcem mať... Dnes som aspoň aktualizovala zoznam kníh prečítaných v tomto roku. :P

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne ❤ je krásne, keď má človek nejakého (a nielen jedného) svätého v láske. :) O sv. Rite a iných svätých som určite nepísala posledný raz. :)
   Veľmi rada si prečítam tvoje články, nevzdávaj to s blogom a píš o tom, čo máš na srdci - hoc nech to je aj z každého rožka troška. :)

   Odstrániť
 3. Milujem sv. Ritu, videla som krásny dvoj dielny film o jej živote strašne rada by som ho ešte niekedy videla.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ❤ A ako sa volal? Ak je to ten, ktorý spomínam v článku, tak je dostupný na Ulozto.sk. :)

   Odstrániť
Ďakujem za komentár, vážim si ho a tááákto veľmi sa z neho teším. :)Purple Heart Set Pointer