Ostrov stratených príbehov: ☀ PRVÝ LETNÝ DEŇ ☀ | Moje japonské básne haiku #3

sobota 20. júna 2020

☀ PRVÝ LETNÝ DEŇ ☀ | Moje japonské básne haiku #3


Hoci to tak pri pohľade vonku vôbec nevyzerá, dnešným
 prvým letným dňom
sa začalo toto slnečné ročné obdobie plné nových dobrodružstiev a zážitkov. Daždivé počasie a šedé mraky za oknom, ktoré slnku nedovolia privítať leto tak, ako sa patrí, však presne odzrkadľujú pocity momentálne panujúce v mojom srdci. Kvapky smútku mi zaliali dušu, ale aby som vás aj seba v tento sychravý deň aspoň trošku potešila a rozveselila, po dlhšom čase prinášam na blog ďalšiu várku mojich básničiek haiku* (milujem ten názov). Je to už tak strašne dávno, čo som naposledy nejakú vymyslela a takmer som zabudla na to, ako ma ich tvorba baví a napĺňa. Veľmi mi to chýbalo. 

Vnímam a cítim, že keď nečítam a nič nevytváram - či už ide o články, príbehy, (mrzí ma, že sa už nemôžem venovať aj kresleniu)… proste čokoľvek rozvíjajúce predstavivosť a fantáziu - akoby moje vnútorné ja bolo rastlinkou, ktorá uschýna a nekvitne, pokiaľ ju neosviežim a neinšpirujem umením. Upadá ešte hlbšie pod povrch jeho telesnej schránky, ktorá tým tak potom nado mnou získava väčšiu vládu a moc zákerne ma oberať o pozitivitu. Je ťažké, keď človek slabne fyzicky, ale je hrozné, ak chradne a pustne aj jeho myseľ. To nesmiem ja, ani nikto z vás dovoliť, preto neprestávajme snívať, veriť, túžiť a pozerať sa ďalej než sú hranice toho, čo môžeme vidieť len našimi ľudskými očami.
✹ Za horizont medzi nebom a zemou.

*môj zjednodušený a laický opis: haiku je forma poézie pôvodom z Japonska, založená na princípe troch veršov, ktoré majú po 5, 7, 5 slabík a jej témami sú hlavne príroda a život

Venované pamiatke jedného človeka, ktorý navždy ostane v mojom srdci... 

🙛 🙙


 🏶🏶🏶 

🙑🙗

~⁕  ~

 🏵 🏵 🏵 

10 komentárov:

 1. Ó, Aly, tak to je nádhera! 😍😍😍 Mrzí ma však tvoj smútok, ale ako píšeš, nesmieme dovoliť, aby sme chradli...dúfam, že je už všetko lepšie 😉.
  Milujem tvoje haiku, je obdivuhodné, krásne, plné citu a to všetko zachytené v takej krátkosti! A tie fotky plné nádherných kvetov...ach, opäť úžasný článok, klobúk dole!♥♥♥ Mne sa najviac páči, ale páčia sa mi inak všetky♥, toto tvoje haiku:
  Záhrada srdca
  Plná kvetov radosti
  Nádherne vonia
  ...už iba zarámovať a povesiť na stenu, je to nádhera!😊

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Joj, zo srdca ďakujem ❤ tvoja posledná zaujímavá myšlienka, ktorá ma veľmi potešila ✿ mi vnukla niekoľko nápadov... hm, budem nad nimi premýšľať. :)
   A slniečko mi už opäť zasvietilo do života ☀ neustále obklopená toľkou láskou a dobrými ľuďmi, ako si aj ty, to inak ani nejde. ✿ ❤ ✿ :)

   Odstrániť
 2. Ten záver posledného haiku - "hrejú na duši" - presný taký je celý tento článok :) je naozaj krásny! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Haiku mám hrozně ráda! Tvoje jsou moc povedené!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem a teším sa, že sa ti páčili aj tie moje. :)

   Odstrániť
 4. Krásne. Ja som zatiaľ nenašla zaľúbenie v hajku. Ale titeto tvoje sa mi veľmi páčia. Majú hĺbku.
  A oslovilo ma, ako píšeš, že nesmieme dovoliť, aby naše vnútorné ja upadalo a nechalo sa ovládať slabosťou tela. Naopak, musím ho sýtiť krásou - akoukoľvek, umením, krásou stvorenia, vďačnosťou. Nenechať sa uspať, ale žiť. Bez ohľadu na "objektívne" veci. :)

  Ďakujem. Potrebovala som to "počuť". <3

  OdpovedaťOdstrániť
Ďakujem za komentár, vážim si ho a tááákto veľmi sa z neho teším. :)Purple Heart Set Pointer