Ostrov stratených príbehov: VIANOCE | Moje japonské básne haiku #5

22. decembra 2020

VIANOCE | Moje japonské básne haiku #5


Včera bol oficiálny prvý zimný deň, ale vôbec sa vám nečudujem, ak ste si to ani nevšimli. Skôr by som ho nazvala nultý zimný deň, pretože vonku to vyzerá tak, akoby si globálne otepľovanie vytvorilo nejaké svoje vlastné piate ročné obdobie. No možno ešte aj Pani Zima teraz nosí rúško, aby na nás náhodou nekýchla snehom alebo sa pozabudla a sama zaspala zimným spánkom. Každopádne nám začala zima a pozajtra je tu už Štedrý deň, čo ma ako vždy inšpirovalo k tvorbe básní haiku*.

A o čom len môžu byť vianočné haiku?

Predsa o stromčeku, darčeku, medovníčku, zvončeku...


Okrem toho bol včerajší deň pre mňa výnimočný a zároveň zvláštny aj v inom smere. Hneď dvomi spôsobmi mi pripomenul moje narodenie. To prvé pre nebo, pretože 21. december je výročie môjho krstu a druhé, keď som sa druhý krát narodila v marci tohto roku. Včera som totiž absolvovala výmenu tracheostomickej kanyly, čo je asi najvýstižnejším symbolom toho, keď mi ju na jar zaviedli, aby som mohla dýchať. Musí sa vymieňať pravidelne každý mesiac ako prevencia proti vzniku dekubitom, tzv. preležaninám, v krku (áno, tiež som bola prekvapená zo zistenia, že dekubity môžu vzniknúť nielen na tele, ale aj v tele). Vymieňanie prebehlo hladko a rýchlo, za čo som vždy nesmieme a z celého srdca vďačná Pánu Bohu a pani primárke so sestričkou, ktoré mi daroval. Nevnímam ako náhodu, že obe udalosti vyšli na rovnaký deň a tesne pred tými najkrajšími a najdôležitejšími narodeninami v celučkej histórii aj budúcnosti ľudstva - narodeninami Pána Ježiša.


Ako sa poznám a ako poznáte vy mňa, pravdepodobne sa vám tu na blogu opäť ozvem až niekedy pred Silvestrom, hoci je ešte veľa toho, čo by som vám chcela o tomto roku 2020 povedať. Zatiaľ vám všetkým mojim drahým ostrovčatám dopredu želám krásne a požehnané prežitie sviatočných dní, naplnené pokojom, radosťou, zdravím a vierou, že aj keď v týchto časoch nemôžeme byť spolu s našimi blízkymi, Vianoce a hlavne láska nás všetkých spája neprestajne a v každej chvíli – navždy.


*môj zjednodušený a laický opis: haiku je forma poézie pôvodom z Japonska, založená na princípe troch veršov, ktoré majú po 5, 7, 5 slabík a jej témami sú hlavne príroda a život


🟆🟆

🟆🟆

🟆🟆

🟆🟆

🟆🟆

Ďakujem za komentár, vážim si ho a tááákto veľmi sa z neho teším. :)Purple Heart Set Pointer